دلار در چه قیمتی آرام می گیرد ؟

ژانویه 31, 2018

💰 دلار در چه قیمتی آرام می گیرد؟

💠 آیا می توان به این پرسش پاسخ درست داد؟ طبیعی است که نه، ولی می توان در محدوده ای که دلار در آن آرام می گیرد اشاره کرد و برآوردهایی را ارایه کرد. در چند روز گذشته دلار نشان داد که در بازار ایران برای کاهش مقاومت می کند و این مقاومت بسیار قوی هم هست . در این چند روزه نه تنها دلار در بازار ارز ایران کاهش نیافت ، بلکه دو افزایش را هم تجربه کرد. به نظر می رسد که مقامات پولی و ارزی بیشتر به سمت عرضه توجه می کنند، و درست هم هست ، ولی در بخش تقاضا هم تحرکاتی به وجود آمده است که به بخشی از آنها اشاره می شود:

🔹اول، نرخ رشد اقتصادی کشور به گواه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در ششماهه اول سال حدود پنج درصد شده است. افزایش نرخ رشد اقتصادی به همراه خود واردات را بیشتر می کند و چون قیمت ارز برای مدتی طولانی پایین نگه داشته شده بود، راه را برای صادرات بیشتر بست. افزایش واردات و کاهش صادرات و تراز تجاری منفی نشان دهنده این است که تقاضا برای ارز وارداتی نسبتا بالا است .

🔹دوم، با کاهش نرخ سود بانکی مسیر سرمایه گذاری از طریق سپرده گذاری در بانکها کمی تیره و غیر قابل پیش بینی شد. مردم در شش ماهه دوم دیگر با یک انتخاب رو برو نبودند. حالا هم می توانستند در بانک سپرده گذاری کنند و هم در خرید ارز. دو بار افزایش قابل توجه هم این علامت را به مردم داد که دلار هم محلی امن برای سرمایه گذاری است . این مساله تقاضای سرمایه گذاری برای ارز را speculative demand بالا برد و تمایلات مثبتی برای بازار ارز ایجاد کرد.

🔹سوم، بخش مهمی از سرمایه گذاران در کشور سرمایه های چند ملیتی دارند و با افزایش اندک دلار ناشی از نا آرامی های سیاسی، سرمایه خود را به دلار تبدیل می کنند. این اتفاق می تواند در کاهش نرخ سود بانکی نیز اتفاق بیفتد. به نظر می رسد که بخشی از تقاضا برای ارز ناشی از نا آرامی های سیاسی باشد.

🔹چهارم ، همان طور که روند نرخ رشد اقتصادی نشان می دهد، تکیه این نرخ بر نفت و سرمایه های استفاده نشده کمتر و کمتر می شود. با این کاهش، تقاضا برای سرمایه خارجی به صورت های مختلف به وجود می آید که ساده ترین آن واردات کالاهای سرمایه ای است. این خود منشاء تقاضا برای ارز به حساب می اید که از حجم بالایی هم برخوردار است .

🔹پنجم ، استمرار بحران پولی و بانکی هر لحظه می تواند دلار را به سمت پس انداز و سرمایه گذاری سوق دهد. عدم توجه به سیاست های مناسب پولی و ارزی می تواند بازار ارز را متلاطم کند.

💠 با توجه به محرک های قوی تقاضا برای ارز در کشور به نظر می رسد که نرخ دلار پس از یک کاهش در نیمه دوم کانال چهار هزار تومان جا خوش کند تا سال به پایان برسد.
بازار ارز نیاز به توجه جدی دارد و با تکرار وعده های کاهش ارزش دلار راه را بر سیاست های مدبرانه که مستلزم توجه جدی و همزمان به بخش های عرضه و تقاضا است نبندیم .

⭕️⭕️⭕️نـــــشــــــر دهـــــــیـــــــــد⭕️⭕️⭕️

 

جمال محمدی

مشاور نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *