۵ مهارت اساسی از مدیریت مالی که هر مدیری باید داشته باشد

ژوئن 23, 2019

جمال محمدی

⭕️ ۵ مهارت اساسی از مدیریت مالی که هر مدیری باید داشته باشد

مدیران روزانه تصمیماتی می گیرند که عملکرد مالی شرکتشان را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله این تصمیمات می توان به برنامه ریزی تولید، استخدام یا تعدیل نیرو، تهیه بودجه، ارسال فاکتور برای پرداخت یا تصویب سرمایه اشاره کرد. اغلب این مدیران فاقد مهارت مدیریت مالی برای درک پیامدهای مالی تصمیمات خود می باشند. در نتیجه منابع به هدر می رود و تصمیمات ضعیفی گرفته می شود به دنبال آن عملکرد مالی شرکت زیر سوال می رود. تجربه کار با مدیران غیر مالی طی سالیان نشان می دهد که ۵ مهارت اساسی در دانش و مدیریت مالی وجود دارد که هر شخصی در مسئولیت مدیریتی و نظارتی به آن احتیاج دارد.

💰حسابداری نقدی در برابر حسابداری تعهدی
دو روش حسابداری برای ثبت معاملات تجاری وجود دارد: حسابداری بر مبنای نقدی یا تعهدی. اکثر شرکت های متوسط و بزرگ از حسابداری تعهدی استفاده می کنند پس درک معنای آن برای شما به عنوان یک مدیر ضروری است. چه زمانی هزینه از بودجه شما دریافت می شود؟ چه زمانی برای فروش اعتبار دریافت می کنید؟ آیا سفارش خرید یک تراکنش حسابداری به حساب می آید؟

درک تفاوت بین این دو روش حسابداری برای مدیریت جریان نقدینگی، میزان هزینه ها، تعهدات به فروشندگان و بدهی های مشتریان اهمیت دارد.

💰صورت های مالی اساسی
مدیران می بایست با صورت های مالی اساسی و پایه ای که برای کاربران خارجی تهیه می شوند و اطلاعاتی که در هر یک از آنها ارایه می شود آشنا باشند. درک صورت های مالی به شما این امکان را می دهد که اصطلاحات اساسی لازم برای برقراری ارتباط با کارکنان بخش مالی و حسابداری را بدانید.

💰تأمین بودجه
مدیران باید بدانند که چگونه بودجه مورد نیاز یک واحد را تامین کنند و تعریفی از منابع مورد نیاز برای دستیابی به اهداف و عملی نمودن برنامه های سال مالی آتی داشته باشند. یک فرمول ثابت برای برطرف نمودن نیازهای مدیران ارشد، بستانکاران یا سرمایه گذاران وجود ندارد.

💰تجزیه و تحلیل مغایرت ها
مدیران باید واریانس ها و مغایرت های میان بودجه تخصیص داده شده و پیش بینی صورت گرفته را تجزیه و تحلیل نمایند. کلیه مغایرت های مهم چه مطلوب و چه نامطلوب باید بررسی شوند.

💰تجزیه و تحلیل مالی سرمایه آورده و ابتکارات استراتژیک
مدیران اغلب به دنبال دریافت و دفاع از مبلغ سرمایه گذاری شده و طرح های استراتژیک که به منظور بهبود عملکرد مالی و عملیاتی شرکت طراحی شده اند می باشند. راه حل کلیدی دریافت تایید در این فرایند در ارزیابی مالی این پروژه ها نهفته است.
مدیران باید مفروضات اولیه پس زمینه تجزیه و تحلیل های مالی پروژه های تحت حمایت و رهبری خود را بدانند و سوالات سخت بپرسند. مدیران به علاوه باید با مفهوم نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و چگونگی تفسیر نتایج حاصل از تکنیک های مالی رایج مورد استفاده برای اندازه گیری ROI ، ارزش خالص فعلی (NPV) و نرخ بازده داخلی (IRR) آشنا باشند. آنها باید چگونگی تاثیر یک پروژه را بر موارد مشخص در ترازنامه و صورت سود و زیان و به طور کلی هر آنچه که عملکرد مالی شرکت را تحت الشعاع قرار داده، بشناسند.

👌مهارت مدیریت مالی بخش جدای ناپذیری از ابزار اصلی مورد نیاز هر مدیر است. مدیران می بایست پیامدها مالی تصمیمات خود را بشناسند و از اطلاعات مالی مورد نیاز برای بهبود عملکرد شرکت خود بهره مند باشند. پس هنگام استخدام یا آموزش مدیران در سازمان خود مطمئن شوید که وی مهارت های مالی مورد نیاز برای مدیریت اثربخش تر کسب و کار را دارا می باشد.

جمال محمدی
مشاور مدیر _حوزه اقتصاد سیاسی”بازرگانی”


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *